Susitikimas dėl naujų techninių sprendimų, skirtų klausos negalią turintiems asmenims
Data
2022 10 25
Įvertinimas

2022 m. spalio 24 d. Bendrajame pagalbos centre (BPC) vyko susitikimas su Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), Lietuvių gestų kalbos vertėjų centro (LGKVC) ir Lietuvos kurčiųjų draugijos (LKD) atstovais dėl techninių sprendimų, skirtų klausos negalią turinčių asmenų komunikacijai gerinti.
Į BPC atvyko Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM Programų stebėsenos ir kontrolės skyriaus vedėja Lina Gulbinė, to paties skyriaus patarėja Rasa Grigaliūnienė, LGKVC direktorė Ramunė Leonavičienė, jos patarėjas Andrius Barisevičius, LGKVC teisininkas Linas Vinickas, LGKVC kompiuterinių sistemų specialistas Vytautas Grigaliūnas, LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora ir LKD projektų vadovė Vaida Lukošiūtė. Susitikime taip pat dalyvavo BPC viršininkas Audrius Čiuplys, BPC viršininko pavaduotojas Tadas Maroščikas, BPC Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Saulius Petrauskas ir vyriausioji specialistė Jolita Budrevičienė bei BPC Parengties ir kokybės kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Stasė Grišinienė.
Susitikimo pradžioje visi svečiai buvo pakviesti į BPC operatorių salę, kur jiems buvo pristatyta Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numerio 112 mobilioji programėlė, skirta klausos negalią turinčių asmenų komunikacijai su BPC: pademonstruotos jos sudedamosios dalys, techninės galimybės, duomenų atvaizdavimas realiu laiku operatoriaus darbo vietoje ir kt.
Vėliau susitikimo dalyviai pratęsė diskusijas Posėdžių salėje.
Kaip paaiškino Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM atstovės, poreikis rengti tokį susitikimą kilo dėl to, kad yra planuojama Lietuvoje įdiegti mobiliąją programėlę, kuri suteiktų galimybę klausos negalią turinčiam asmeniui skambinant telefonu naudotis nuotoline lietuvių gestų kalbos vertėjo paslauga. Susipažinus su užsienio šalyse – Švedijoje, Vengrijoje ir Čekijoje – kurtais produktais, darbo grupei kilo klausimų, susijusių su skambinimu numeriu 112. Kadangi kurčiųjų bendruomenė yra visai patenkinta dabar veikiančia numerio 112 mobiliąja programėle, pasiūlyta svarstyti dėl jos integracijos su naujai diegiamu sprendimu.
BPC atstovai pritarė svečių požiūriui dėl naujos programėlės licencijos pirkimo ir sutiko pasidalinti numerio 112 mobiliosios programėlės technine specifikacija. Tačiau dėl pačios integracijos galimybių kilo daug dalykinių klausimų, susijusių su vietos nustatymu, skambinančiojo identifikavimu, asmens duomenų sauga ir kt. Buvo sutarta, kad į kitus Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM organizuotus susitikimus su užsienio tiekėjais bus pakviesti ir BPC atstovai, kurie galės išsiaiškinti aktualius klausimus, ir tada pratęsti diskusijas dėl techninio sprendimo, kuris atitiktų visų suinteresuotųjų šalių lūkesčius.