BDAR
gdpr

 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

 


Išjungtas paskutinis taksofonas Lietuvoje

Data

2022 06 21

Įvertinimas
0
20220620.jpg


2022 m. birželio 20 d. Vilniuje buvo išjungtas paskutinis iki šiol šalyje dar veikęs taksofono aparatas, buvęs šalia sostinės autobusų stoties.

Taksofonai veikė Lietuvoje daugiau nei 100 metų. Pirmasis taksofonas buvo įrengtas 1913 m. Vilniuje, o didžiausią populiarumą taksofonai buvo pasiekę maždaug prieš du dešimtmečius – apie 2000 m. jų buvo daugiau nei 7,5 tūkstančių. Atsiradus pažangesnėms interneto bei mobiliojo ryšio technologijoms taksofonų populiarumas sumenko. Kaip teigė taksofonus prižiūrėjusi telekomunikacijų bendrovė „Telia“, iš dalies jų per visus metus nebūdavo paskambinama nė karto. Atsižvelgus į taksofonų naudojimo statistiką, jų skaičius buvo kasmet mažinamas: 2018 m. Lietuvoje buvo 989, 2019 m. – 392, 2020 m. – 213 taksofonų. Šių metų pradžioje Lietuvoje buvo likę 99 taksofono aparatai. Daugiausiai jų buvo ligoninėse, senelių namuose, įkalinimo įstaigose. 

Nors ir nuostolingų taksofono aparatų ilgą laiką nebuvo galima visai atsisakyti, nes jie buvo laikomi universaliąja paslauga – jų veikimą ir prieigos taškus buvo privaloma užtikrinti pagal Europos Parlamento ir Tarybos Universaliųjų paslaugų direktyvą. 

Minėta direktyva numatė, kad paslaugų gavėjai turi turėti galimybę nemokamai paskambinti iš taksofono skubaus iškvietimo telefono numeriais, ypač numeriu 112. Bet bendrovės „Telia“ duomenimis, numeriu 112 iš taksofonų buvo skambinama tik pavieniais atvejais. Be to, būtent iš taksofonų būdavo sulaukiama nemažai melagingų pranešimų apie galimai užminuotas mokyklas, prekybos centrus ar net oro uostus. Prieš keletą metų atlikta analizė parodė, kad tik 7,5 proc. skambučių, gautų iš taksofono aparatų numeriu 112, būta pagrįstų. 

2018 m. priimtoje Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2018/1972, kuria nustatytas Europos elektroninių ryšių kodeksas (nauja redakcija), nebeliko prievolės valstybėms narėms teikti telefono ryšio paslaugas taksofonais. Perkėlus šios direktyvos nuostatas į Lietuvos nacionalinę teisę, bendrovė „Telia“ pagaliau galėjo atsisakyti šios nuostolinga tapusios paslaugos.